New RPG

Parę dni temu zorientowałem się, w jaki sposób można wzbogacić doświadczanie wyimaginowanego świata przez graczy.

Generalnie RPG wygląda tak, że MG jest zmuszony do nieustannego ładowania do głów graczy swojej wizji. Takie podejście ma jedno wielkie ograniczenie – jakość doświadczania świata gry przez grających jest ściśle uwarunkowane przez umiejętności MG. Jeżeli MG ma trudności w budowaniu słownych obrazów, gracze dostają produkt pośledniej jakości. Jeżeli MG myśli wolniej od graczy, gracze się nudzą w „międzyczasie”.

Bawiąc się z Pioterem w RPG przez Tlen wpadłem na pomysł wykorzystania metod zapożyczonych z hipnozy i sterowanej wizualizacji po to, żeby wzbogacić całą zabawę.

Jeżeli będziesz chciał poznać szczegółowo takie techniki, napisz do mnie albo najlepiej zostaw komentarz. Napiszę teraz króciutko o co chodzi, a jeśli będzie zainteresowanie tematem, to wyprodukuję szczegółową instrukcję. A teraz…

Normalnie na sesji to gracz pyta MG co widzi i co się dzieje. Ale podaj mi chociaż jeden powód, dla którego MG nie miałby pytać swoich graczy co widzą? Tak więc zapytaj gracza co widzi. Na przykład przy mniej istotnym spotkaniu. Zapytaj co widzi i podążaj za wizją gracza zadając kolejne pytania. Istotną rzeczą jest odzwierciedlanie największej możliwej ilości zmysłów, czyli pytanie nie tylko o to, co widzi, ale także o to, co słyszy, co czuje, jaki smak ma w ustach czy też jaki zapach czuje.

Jeżeli masz określoną postać NPC do wprowadzenia w grę i nie wiesz jak ją opisać, zapytaj o to gracza. Powiedz kogo widzi w ogólnych kategoriach, a następnie zapytaj o szczegóły. Jeżeli twoi gracze są otwarci, zaskoczą cię niesamowicie!

W ten sposób pozwolisz im na współtworzenie twojej wizji w stopniu o niebo wyższym, niż przy standardowym podejściu.

Dzięki Pioter za świetną zabawę, naprawdę miałem fun podczas tlenowania 😀


Zamów subskrypcję tego bloga – będziesz informowany o nowych postach e-mailem.

Odwiedź sklep z grami: www.rebel.pl

Reklamy

~ - autor: malleusbellum w dniu 8 marca 2007.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: